Lång längtan efter valp

Avsnitt 5. Uppfödaren lika viktigt som hundrasen  

När vi väl börjat överväga en viss ras blir det också dags att hitta ”rätt” uppfödare och vi fann en kennel där uppfödaren framstod som noggrann och seriös. (För oss kom uppfödaren dessutom spela en större roll än vi hade kunnat förutse). Nu får man förstås vara medveten om att i den stund man vänder sig till en uppfödare för att få lite information om rasen får man vanligtvis ta del av rasens alla positiva egenskaper. De fokuserar knappast på alla eventuell nackdelar. Det vore för övrigt underligt att föda upp en ras man anser har en uppsjö negativa egenskaper. Men här tyckte fick vi att vi fick en förhållandevis god uppfattning om rasen. Men till hundra procent är naturligtvis omöjligt. Dessutom kan ju individer inom samma ras skilja sig åt en hel del.

Import av valp

Ett litet krux var förstås att uppfödaren inte fanns i Sverige och att importera en valp innebär ganska lång väntetid. Först ska valpen, förutom att vara valpvaccinerad och avmaskad, också vara rabiesvaccinerad. Och rabiesvaccinationen kan ske tidigast vid 12 veckors ålder. Därefter måste man avvakta ytterligare 3 veckor innan valpen får passera gränsen. Alltså hinner han eller hon bli 15 veckor innan leverans. En förlust  av flera veckors dyrbar tid tillsammans! Men det hade vi en briljant lösning på. Eftersom valpar fick tas in i Danmark vid  8 veckors ålder och vi hade möjlighet till boende i Danmark var detta inget problem. Alltså var det bara att ”beställa” och sedan invänta såväl parning som valpning. Thai Bangkaew Dog löper dessutom vanligtvis endast 1 gång per år, vilket förlängde vår väntan. Och, som nog alla vet, när man väntar på något gott, väntar man ALLTID för länge! 

Äntligen föds valparna och vi får en överraskning!

Så i mars föddes en kull med det allra raraste man kan tänka sig, tyckte i alla fall vi (möjligen aningen partiska;) och vi ställde in siktet på att hämta vår telning i maj månad. Snart var denna evighetslånga väntan över!
När vi så börjar göra klart alla praktiska detaljer och försäkrar oss om bästa och rätta sättet att ta henne till Danmark blir vi varse att i januari 2025 ändrar även Danmark sina införselregler. Nu gäller alltså samma regler som i många andra europeiska länder – inga valpar får tas in i landet före 15 veckors ålder! Våra hjärtan föll som stenar. Att få hem en valp vid 15 veckors ålder, istället för vid 8 veckor, kan vara helt avgörande för valpens utveckling och personlighet. Och det ställer stora krav på uppfödaren att det ska bli rätt. Att dessutom förlora 7 dyrbara veckor när det gäller en primitiv ras som bland annat kräver stora insatser vad gäller exempelvis socialisering fanns helt enkelt inte på kartan. Det kändes övermäktigt och som en alldeles för stor utmaning med alltför stor risk att misslyckas. (Men det beror naturligtvis på vilka krav eller önskemål man har när det gäller hundhållning).

Starka, känslomässiga band

För mig är det viktigt med en djup kontakt, starka band mellan hund och familj. En hund som kan vara lös, som inte lever helt i sin egen värld eller som alltid förlitar sig mer på sig själv och som oberörd och självständigt möter olika utmaningar. Om man då skaffar en primitiv ras, som till sin natur kanske är lite egensinnig och självständig, är det oerhört viktigt att knyta starka känslomässiga band så tidigt som möjligt!  Att importera en Thai Bangkaew vid 15 veckors ålder fanns alltså inte på kartan. Alltså ingen valp för oss. Luften gick ur och igen och det infann sig en tryckt stämning här hemma.

Skam den som ger sig

Om ni någon gång känt den där gnagande och trista känslan av att ha fattat fel beslut så vet ni precis hur det kändes när vi väl bestämt oss att släppa tanken på valpen? Vårt känsloläge gick från eufori till melankoli, och detta för en valp vi aldrig ens hade träffat. Inte utan att jag ibland funderade på hur det är fatt med vårt känsloliv 🙂
Till sist fattade vi ett nytt beslut – vi åker till Belgien, där valparna finns, och bor där i 7 veckor! För visst har vi obegränsat med pengar och all tid i världen… Men av olika skäl (inte “bara” pengar och tidsbrist) fick vi ganska snart ge upp även den tanken. Och vid det här laget började vi känna oss både utmattade och uppgivna.

Rita om kartan

Då kommer jag på den geniala idén att rita om kartan. “Att importera en Thai Bangkaew vid 15 veckors ålder finns inte på kartan” blev istället till “Det ska nog gå bra att importera en 15 veckors valp, oavsett rastillhörighet”. Därmed lyste åter hoppets ljus i vårt hus. I och med detta beslut fick vi också försöka förlita oss på att uppfödaren skulle ta ansvar för en stor del av valpens vidare utveckling. Bland annat att ansvara för att socialisera valpen på bästa sätt och det kräver både engagemang kunskap (att ta hand om valpar upp till 8 veckors ålder är en uppgift som vanligtvis delas med tiken, ibland även hanen. Att därefter anpassa en valp på en kennel till ett vanligt familjeliv kräver en hel del mer – utan att det för den skull låta det bli för mycket)! Jag, som är väl medveten om att många människor överstimulerar och stressar sina valpar, måste erkänna att här testades min tillit. Med en engagerad uppfödare kändes risken stor att få hem en stressad och överstimulerad valp. Men motsatsen, en lugn men helt osocialiserad valp, var definitivt inte heller eftersträvansvärt. 

Hur blev det?

Ja, det vet vi inte riktigt ännu. Det kan nog ta tid innan vi har en  någorlunda klar bild. Men nog kan vi ana… (Fortsätt följa vår resa nästa vecka).

Mickie Gustafson

Karismas valpkurs online bokar du här

Boka Karismas valpkurs i Göteborg, Mölndal här

Vi finns på 5 minuters gångavstånd från nya Blå Stjärnans djursjukhus i Göteborg